zawór bezpieczeństwa

Zawór bezpieczeństwa – przy czym go najczęściej montujemy?

wpis w: Technologie | 0

Zawór bezpieczeństwa to nieodłączny element wielu instalacji. Stoi on na straży odpowiedniej wysokości ciśnienia, zapewniając nam w ten sposób bezpieczeństwo. Należy zaznaczyć, że minimalizacje on również ryzyko uszkodzenia danego układu, który jest podatny na skoki ciśnienia. Jeżeli jest to tak ważny element, to gdzie zatem możemy go spotkać?

Zawór kaloryfera

Zapewne niejedna osoba w swoim domu ma zawór bezpieczeństwa przy kaloryferze. Dzięki niemu instalacja grzewcza nie jest narażona na skoki ciśnienia, które często wywoływane są przez obijającą się o rury wodę, czy też zmieniające się często temperatury. Dzięki swojej budowie zawory bezpieczeństwa na bieżąco reagują na zmieniające się ciśnienie, które mogłoby rozsadzić instalację.

Zawór przy bojlerze

Zapewne niejedna osoba w swoim domu, czy też mieszkaniu, ma zamontowany bojler, który podgrzewa wodę. Również przy nim można odnaleźć zamontowany zawór bezpieczeństwa, który stoi na straży odpowiedniego poziomu ciśnienia. Źle dobrany może nie spełniać swojej funkcji oraz, poprzez drgania, uszkodzić instalację, jak i sam bojler. Dlatego tak ważne jest, by co jakiś czas sprawdzać zawór bezpieczeństwa. Jeżeli zdarza się, że drga albo leci z niego woda, trzeba rozważyć jego wymianę.

Szybkowary

Pierwszy zawór bezpieczeństwa, który kiedykolwiek użyto, zastosowany został w szybkowarze, już pod koniec XVII wieku. Nic więc dziwnego, że nawet w dzisiejszych czasach nadal spełnia on swoją funkcję. Jak każdy z nas wie, w szybkowarze bardzo szybko i gwałtownie wzrasta ciśnienie, przez co obecność domontowanego do niego zaworu bezpieczeństwa jest czymś wręcz niezbędnym. Nikt chyba nie chciałby, aby nieoczekiwany wzrost ciśnienia rozsadził garnek i to jeszcze w momencie, kiedy ktoś będzie się koło niego znajdować. Trochę wyobraźni wystarczy, aby bardziej docenić ten drobny element, jakim jest zawór bezpieczeństwa.

Pompy

Jest to jeden z najważniejszych elementów większych instalacji, który narażony jest na nieoczekiwane skoki ciśnienia. Dlatego właśnie przy pompach często montuje się nieraz więcej niż jeden zawór bezpieczeństwa, co zwiększa bezpieczeństwo całej instalacji. Nie da się ukryć, że pompy są ważnym elementem, którego uszkodzenie może wiązać się ze wstrzymaniem pracy całej instalacji.

Jak widać po podanych przykładach, które i tak nie wykorzystują wszystkich opcji, zawory bezpieczeństwa są wszechobecne i często kluczowe dla większych, jak i mniejszych instalacji. Dlatego właśnie każdy zawór bezpieczeństwa musi być dobierany indywidualnie, w zależności od specyfikacji każdego z obiegów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *